Декоративна композиція

"Декоративна композиція. Петриківський розпис"

5 клас

Мета: навчити розпізнавати та характеризувати твори петриківських майстрів, кольорову гаму, традиційні елементи розпису; аналізувати прийоми виконання елементів петриківського розпису; виконувати елементи розпису, перехідні мазки, створювати власні сюжетні композиції; розвивати асоціативно-образне мислення, цілісне бачення, вміння виділяти основне в явищах і формах; виховувати  чуттєво-емоційне та естетичне сприймання світу; дбайливе ставлення до світового та національного мистецтва.
Обладнання: зразки орнаментів; мультимедійний проектор; комп’ютерна презентація.
Матеріали та інструменти: альбоми, акварельні фарби, пензлі, ємності для    води.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Як ви думаєте, що таке розпис? (Сюжетні або орнаментальні живописні зображення на будівлях та на побутових предметах)

Які ви знаєте розписи в сучасному житті? ( боді-арт – розпис тіла, розпис нігтів)
     Бачите, як розповсюдився цей вид декоративного мистецтва у нашому житті. Проник в інші сфери нашого побуту.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Сприйняття учнями навчального матеріалу
Пояснення вчителя. Ми сьогодні познайомимось із петриківським розписом і основами декоративної композиції. Роздивіться уважно полотна з вище згаданим розписом. Таке розмаїття  барв та фантазії. Петриківський розпис далеко відомий за межами нашої країни. Чарівна петриківська квітка розцвіла на чудовій фарфоровій вазі, прегарним візерунком лягла на шовкову тканину, коштовним самоцвітом загорілася на лаковій поверхні сувенірної шкатулки.

Петриківський орнамент має багатовікову традицію і тісно пов’язаний з мистецькою культурою Запорізької Січі. Виник він та дістав свою назву в селищі Петриківка на Дніпропетровщині.

Перегляд відеофільму про с.Петриківку. https://www.youtube.com/watch?v=AkE8DJk9YXA

Пояснення учителя. Щоб створити візерунок у техніці петриківського розпису, необхідно опанувати  чотири типи мазків, традиційно названих «гребінець», «зернятко», «горішок», «перехідний мазок».
«Гребінець» — мазок, який починається з потовщення, зробленого натисканням пензля, та завершується тонким вусиком, що виконують дотиком кінчика пензля. Прокладені разом, декілька таких мазків нагадують гребінець.

«Горішок» — складається з двох гребінцевих мазків, зігнутих півмісяцями та поставлених один навпроти одного, нагадують форму підкови. Заповнивши вільне місце між півмісяцями мазками «зернятко», отримаємо форму, схожу на лісовий горіх.

«Перехідний мазок» — накладається одним пензлем, але двома фарбами. Сухий пензель занурюють в одну фарбу (наприклад, зелену), а потім — в іншу (наприклад, жовту). На папері залишається слід від жовтої фарби, яка плавно переходить у зелений колір.

«Зернятко» - одним з основних елементів петриківського розпису, за допомогою якого створюються всі орнаментальні мотиви. Цей  мазок наносять, починаючи з легкого дотику до сильного натискання пензлем. Коли мазки «зернятко» покладені по обидва боки стебла, кінчиком назовні, зображення нагадує колосся — звідси й назва.

Практична робота.
  Уздовж вертикальної лінії, проведеної олівцем, пензликом нанесіть мазки - «зернятка». Тримати пензлик треба так, щоб вусик «зернятка» був перпендикулярний до лінії. При цьому корпусом пензлика натискають так, щоб мазок мав форму краплі води. Повторюючи мазок багато разів, треба намагатися отримати однакову відстань між мазками. Це сприяє розвитку окоміру і ритму в зображенні.
   -   Далі мазки наносять під кутом відносно вертикальної лінії кінчиком угору, а потім - кінчиком униз, дотримуючись однакової проміжної відстані між мазками пензлика.
    -   Тепер нанесіть ці мазки під кутом обабіч вертикальної лінії, розташовуючи мазок проти мазка.  Оволодіння цією вправою наближує до зображення основних зображувальних елементів петриківського розпису.

Далі  спробуємо робити ось такі мазки.
Наступний етап нашої роботи -  малювання квітів або листочків.

Самостійна практична робота учнів. Створення зображення декоративної квітки.
V. Підсумок уроку
  Обговорення учнівських робіт. Короткий аналіз. Виставлення оцінок.
VІ. Домашнє завдання: створити власний орнамент, використовуючи поєднання елементів розпису.