Портрет у живописі

"Портрет у живописі. Портрети у творчості Т.Г.Шевченка"

6 клас

Мета: ознайомити учнів із портретом як жанром образотворчого мистецтва, його типами; навчити аналізувати і порівнювати пропорції елементів обличчя людини, формувати  навички роботи над портретом; ознайомити з творчістю Т.Г.Шевченка та його творами у цьому жанрі; розвивати спостережливість,  окомір,   зорову пам’ять; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до творів образотворчого мистецтва.

Обладнання: портрети Т.Г.Шевченка у живописі, поезії, ілюстрації,  репродукції картин.
  Матеріали та інструменти: альбоми, прості та кольорові олівці, гумки,  акварельні фарби, пензлі, ємності для води.
  Тип уроку: комбінований.
  Міжпредметні зв’язки: українська література.

Живопис – це поезія,
 яку бачать,
а поезія – це живопис,
 який чують
Леонардо да Вінчі
І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми з вами ознайомимося ближче з одним із жанрів  образотворчого мистецтва. А для того, щоб ви дізналися,  з яким саме,  вам потрібно попрацювати
  1. Робота в групах (клас ділиться на 9 груп). Прошу вас скласти пазли, які знаходяться перед вами (діти працюють).

• Репродукції картин якого жанру у вас склалися? (портрет)
  • А що таке портрет? ( Портре́т (фр. portrait) — мальоване, скульптурне або фотографічне зображення людини або групи людей)
  • В якій техніці виконано портрети? (живопис, графіка)
  • А ще  мене цікавить, чи здогадалися ви, хто автор усіх цих творів.
    У вас є підказка, якщо перевернути обережно ваші репродукції, на них ви побачите літери. Складіть, будь ласка, слово. Що у вас вийшло?
    Так, це роботи Тараса Григоровича Шевченка. До жанру портрета він звертався упродовж усього життя. На той час камерний портрет був досить популярний, тому було багато замовників різних суспільних станів та прошарків: дворяни, поміщики, митці, військові, чиновники.
Що таке автопортрет? (Автопортре́тпортрет художника, виконаний ним самим).
    Т.Г.Шевченком було створено чимало автопортретів. Один з них є серед репродукцій.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІV. Сприйняття учнями навчального матеріалу
 Давайте пригадаємо, які типи портретів існують.
парадний
побутовий
груповий портрет
історичний
портрет
автопортрет
романтичний
графічні, живописні, скульптурні
Шарж, карикатура
  Українських жінок Шевченко описує і в поетичних своїх  творах. Хто може пригадати зараз його поезії або уривки з поем, що містять описи жінок.
Діти читають поезії та уривки з поем,  які приготували як домашнє завдання.
Ми почули описи  образів і жінки-матері,  і молодої дівчини в поезії  митця. На мотив поеми “Слепая” Шевченко виконав олівцем і сепією однойменний малюнок, а також шість начерків та ескізів. На малюнку “Сліпа з дочкою” Оксана спить, поклавши голівку матері на коліна. Мати ніби завмерла, боїться порушити спокій дитини. Смуток, утома, біль і тривога на обличчі жінки.

Сліпа з дочкою
   Таким чином, ми ще і ще раз відчули велич і багатогранність таланту Т.Г.Шевченка, ще раз переконалися, що завдяки великій праці він зумів передати у словесних і живописних творах свою палку любов до народу України і тривогу за її долю.
Що спільного і відмінного ви можете відзначити у живописних і поетичних творах?
Слід відмітити багато спільного у живописних і поетичних творах, але й відзначити те головне, що ці види мистецтва відрізняє. Якщо поетичне слово, максимально насичене змістом і асоціативними зв’язками, будить уяву читача, який уже сам домальовує сцену, події, тоді як у живописному полотні схоплено лише один якийсь момент, застиглу дію, але глядач також домислює, розширює видноколо полотна. На глядача діє передусім композиція, кольорове наповнення, світло, але розглядаючи живописне полотно, підсвідомо згадуємо поетичні рядки. Така вже сила зв'язку поетичного слова і живопису.
V. Робота над формуванням навичок та вмінь
Та для того, щоб ви змогли передати свої враження у портреті, нам потрібно ознайомитися із пропорціями обличчя.
   Учитель виконує малюнок на дошці, який супроводжує поясненням.
- Відстань від лінії підборіддя до лінії росту волосся ділиться на 3 рівні частини.
- Відстань між очима дорівнює ширині одного ока.
- Ширина губ дорівнює відстані однієі зіниці до іншої.
- Вуха розташовані між лінією брів і лінією підстави носа.
- Нижня губа розташована на лінії, що поділяє навпіл відстань від підборіддя до підстави носа.
-  Творче завдання.  Практична робота.
 Учні повторюють невеличкий ескіз. Потім на основі ескізу створюють власний образ української жінки.
VІ. Підсумок уроку
1. Обговорення учнівських робіт. Короткий аналіз. Виставлення оцінок.
2. Опитування учнів.
- Що таке портрет?
- Що таке живописний портрет? Його особливості.
VІІ. Домашнє завдання: намалюйте жіночий портрет когось із родичів у кольорі без попередньої побудови конструктивного малюнку.