м.Харків, вул. Зубарєва, 29

Стилізація природних форм

 
"Стилізація природних форм"
6 клас

 

Мета: поглибити знання учнів у сфері декоративно-ужиткового мистецтва, ознайомити з поняттям «стилізація»,  навчити стилізувати природні форми; розвивати    спостережливість,  окомір,   зорову пам’ять, естетичне ставлення до  творів  мистецтва; формувати естетичні почуття, смак, творчі здібності.
Обладнання: виставка виробів різних видів декоративно-прикладних ремесел із стилізованим зображенням.
Матеріали та інструменти: альбоми, прості та кольорові олівці, гумки, акварельні фарби, пензлі, ємності для води.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда.
Давайте сьогодні роздивимось ці чудові декоративно-ужиткові речі. Що найбільше вам подобається? Що привертає вашу увагу?
   Ви звернули увагу на те, що всі речі прикрашені орнаментами. Декоративно- прикладне мистецтво має давні корені. Воно зародилося саме тоді, коли з’явилася людина. Бо кожному з нас хочеться бачити навколо себе щось красиве та привабливе.
   Декоративне мистецтво – широка галузь мистецтва, яка художньо-естетично формує матеріальне середовище, створене людиною. До нього належать такі види: декоративно-прикладне, монументально-декоративне, оформлювальне, театрально-декораційне.
ІІІ. Оголошення теми уроку
ІV. Сприйняття учнями навчального матеріалу
  1.  Слово вчителя.    Починаючи з первіснообщинного суспільства і впродовж наступних віків люди удосконалювали домашнє виробництво речей, які задовольняли побутово-життєві потреби. Тоді й зародився прийом стилізації (спрощення, узагальнення) реальних форм. Первісний майстер, створюючи пластичні зображення риб, пташок, кінських голів, надавав їм «геометричних пластичних символів». Давайте прослідкуємо з вами, як утилізується квітка на всіх представлених сьогодні речах.
   Робота в групах (кожна група презентує результати роботи, виконаної вдома).

 
   Коли ми дивимося на предмети декоративно-прикладного (декоративно-ужиткового) мистецтва, на розписи, різьблені візерунки чи вишивку, помічаємо, що ці зображення відрізняються від того, що оточує нас у повсякденному житті. Ружа, яку намалювали майстри петриківського розпису чи вишили на сорочці вишивальниці, зовсім не схожа на ту, яка росте під нашими вікнами. Чому це так? Тому, що ружу зображували майстри декоративно-прикладного мистецтва. Вони її роздивлялися, аналізували її форму та колір, робили замальовки, а потім стилізували квітку.
            2. Запитання до учнів.
              - Пригадаймо, що таке стилізація?
Стилізація — це процес узагальнення предмета за формою та кольором на  основі добирання найвиразніших його рис. Стилізація має свої принципи, із  якими ми зараз познайомимося.
  1. Узагальнення форми в її межах.
  2. Узагальнення форми зі зміною обрису.
  3. Узагальнення форми і спрощення конструкції.
  4. Зміна характеру форми на більш декоративний.
  5. Перетворення об’ємної форми на площину
   Для подальшої роботи робимо висновок, що стилізація природних форм – це перетворення живої форми на спрощену або ускладнену, відповідно до призначення.
3. Фізкультхвилинка.
4. Діти, відгадайте загадку.
                         Хоч годинника не має,
                         Вранці він нас піднімає.
                         Кожен прокидається –
                         З сонечком вітається. (Півник)
   Саме над стилізацією півня ми сьогодні будемо працювати.

- Самостійна практична робота учнів.
V. Підбиття підсумків уроку
Демонстрація та аналіз робіт учнів; створення виставки.
VІ . Домашнє завдання
Принести альбом, фарби, пензлі, палітру, графітовий олівець, гумку;
творче завдання: роздивитись удома предмети, виготовлені майстрами декоративно-прикладного (декоративно-ужиткового) мистецтва, підготувати розповідь про них.