м.Харків, вул. Зубарєва, 29

Чарівна флористика

"Чарівна флористика"

(7 клас)

Тема: Предметна аплікація. Послідовність створення предметних аплікацій з природного матеріалу.
Мета: Вчити учнів виготовляти аплікацію з рослинних форм. Розвивати мислення, спостережливість, фантазію. Виховувати любов і бережне ставлення до природи.
Обладнання: Природні матеріали (рослинні форми), ножиці, клей, зразки готових виробів, таблиця "Аплікаційні композиції", панно.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць (перед початком уроку).
II. Організаційний момент.
III. Повідомлення теми і мети уроку.   
Сьогодні ми вирушимо на лісову галявину. (На дошці прикріплене панно "Галявина").
Справедливо чарівним виявляється світ природи. Кожна гілочка, кожний листочок приховують у собі неповторну чарівність. Але не лише це характеризує живу природу. З матеріалу, який вона нам дарує, можна зробити чудеса своїми руками. Достатньо лише побачити, яка таємниця приховується у кожному листочку, і подарувати світу чудо.
   Існують листя самих різноманітних форм. Для аплікації підійдуть і листя акації, і листя клену, каштану, та липи, дуба. У легких згинах листя, у їх граційній зачарованості ховається чарівна таємниця. Це може бути лоповухий кролик, або неповоротке медвежа з бочкою меду, або веселе мишеня, або просто красивий квітковий букет. Давайте вдивимося у неймовірний і непередбачений малюнок кожного листочка і зробимо змогу створити новий шедевр.
Золота красуня — осінь-чарівниця!
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує,
І картини дивні, чарівні малює.
Небо синє-синє, листя кольорове,
А яке довкілля радісне, чудове!
— Діти, подобається вам осінь? Чим саме?
Так, осінь щедра на подарунки. Але водночас разом з подарунками вона приносить багато клопотів, особливо тваринам.
Сьогодні на лісовій галявині збираються птахи та звірі на збори, щоб вирішити, як краще підготуватися до зими.
Першим прилетів горобчик. (Вчитель приклеює зразок аплікації).
— Послухайте загадки і скажіть, хто ж іще прийшов на збори.
• Не ходжу я, а скакаю, бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання перегнав би я коня.
Я — страшенний боягуз, всіх на світі я боюсь
Часом лізу я у шкоду, їм капусту по городах,
Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте, хто такий? (Заєць)
• Влітку — наїдається,
Взимку — висипається. (Ведмідь)
• По полю і лісу гасає,
Овечок хапає та всіх лякає. (Вовк)
• Хто в лісі живе,
Кури в селі краде,
Має шубку золоту,
А вдачу хитку? (Лисиця)
— А це хто прийшов?
Хвіст трубою, спритні ніжки —
Плиг із гілки на сучок!
В неї очі, як горішки,
Кожушина хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки,
Носить все собі горішки. (Білка)
• Котиться клубочок
Зовсім без ниточок.
Замість ниточок —
Триста голочок. (їжачок)
(Після кожної загадки вчитель приклеює на панно зразки аплікацій тварин). Ось таке панно ми повинні виготовити з вами на уроці.
— Звідки походить ця назва, нам допоможуть дізнатися чергові "Довідкового бюро".
Учень. Панно — французьке слово, означає частину архітектури, стіни або стелі, прикрашених живописом або скульптурними зображеннями.
Вчитель. Мудра природа навчає нас у будь-яку пору року і за будь-яких обставин.
Птахи нас навчають співу.
Бджолиний рій навчає жити в праці і по-справедливості.
А весь лісовий рід вчить нас міцної дружби.
З маленької краплинки ніколи не буде моря-океану, а з одного деревця — лісу. Тому складається краплинка до краплинки, деревце до деревця. Одній людині таке панно виготовити важко, але ж нас багато, кожен буде виготовляти якусь окрему деталь.
IV. Розгляд зразків виробів.
V. Технологія виготовлення виробу.
— Розгляд таблиці "Аплікаційні композиції".
— Наші звірі та птахи незвичайні. З чого вони виготовлені? (З листочків).
— Хто спостережливий, той помітив, що кожен листочок щось нагадує: той голівку тварини, той лапку, інший тулуб, хвостик чи вушко.
VI. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
З круглих та овальних листочків можна виготовити тулуб. Продовгуваті листочки — вушка, лапки. Маленькі листочки — хвостики.
VII. Повторення правил техніки безпеки.
Слово надається інженеру з техніки безпеки.
— Клей не брати до рота, багато не наносити на виріб, слідкувати, щоб не потрапив в очі.
VIII. Самостійна робота.
Фізкультхвилинка.
Раз, два, три — з нами на галявину іди.
Раз, два, три, чотири, п'ять —
Будем в лісі крокувать.
Там пташок ми пострічаєм.
Разом з ними політаєм.
Разом з зайцем пострибаєм,
А від вовка — повтікаєм.
Як лисичка, до зайчат підкрадемось,
Як ведмедик клишоногий потанцюєм,
Ледве чутно галявиною помандруєм.
IX. Продовження самостійної роботи.
X. Оцінювання виробів, прикріплювання до панно.
XI. Підсумок уроку.
— Чи сподобався вам урок? Чим саме?
— Я думаю, що птахи і звірята на лісовій галявині обов'язково вирішать, як їм краще підготуватися до зими, адже їх стало так багато.
XII. Прибирання робочих місць.